Istorijat Zavoda za fiziku

1935. godina – 17. Aprila Uredbom o tehničkim fakultetima Univerziteta u Beogradu, Zagrebu i Ljubljani ustanovljen je Zavod za fiziku Tehničkog fakulteta u cilju objedinjenja eksperimentalne nastave iz fizike. Studenti Tehničkog fakulteta u Beogradu slušali su fiziku do pred Drugi svetski rat na tadašnjem Filozofskom fakultetu. Nastava fizike tada nije sadržala laboratorijske vežbe.

Pred Drugi svetski rat preduzeta je inicijativa da se nastava fizike organizuje na tadašnjem Tehničkom fakultetu. U isto vreme krenulo se sa izgradnjom nove zgrade za mašinske laboratorije Mašinsko-elektrotehničkog odseka Tehničkog fakulteta, pa je u plan ove zgrade dodat i jedan sprat za potrebe fizike. Zgrada je bila završena neposredno pred rat, a podignuta je na uglu današnjih ulica Кraljice Marije i Ruzveltove, gde se i danas nalazi. Na prvom spratu ove zgrade koji je bio namenjen fizici počelo je formiranje laboratorija za fiziku, a taj odeljak je tada nazvan Zavod za fiziku.

Na samom početku formiranja Zavoda izbio je Drugi svetski rat. Nakon okupacije ova zgrada je bila rezervisana za nemačku bolnicu. Nešto od aparata i instrumenata koji su bili doneti u Zavod su do kraja rata propali.

1945. godina – Sredinom maja Zavod je nastavio rad u sastavu Mašinskog fakulteta.

Posle oslobođenja otpočelo je iznova formiranje laboratorija u sastavu Tehničkog fakulteta. Od instrumenata nije ostalo gotovo ništa, a od prostorija namenjenih Zavodu ostao je na raspolaganju jedan deo koji je do tada bio korišćen. U posleratnom periodu se nije mogla nabaviti ni oprema ni instrumenti za rad, kako zbog posleratne oskudice, tako i zbog manjka sredstava namenjenih naučnom radu. Broj studenata je bio uvećan zbog prekida tokom rata, a broj nastavnog osoblja je bio značajno umanjen. Iako je ova situacija bila opterećujuća za rad kako nastavnog tako i nenastavnog osoblja, Zavod za fiziku je sopstvenim snagama opremio laboratorije za eksperimentalne vežbe, što je bio veoma obiman posao, a ujedno i najznačajniji za formiranje samog Zavoda.

Prema okolnostima koje su  tada vladale, jedini put uspešnog formiranja zavodskih vežbaonica za veliki broj studenata bio je organizovanje sopstvene radionice i angažovanje nastavnog osoblja za projektovanje i izvođenje radova. Na taj način su se postupno formirale vežbaonice i uvođene laboratorijske vežbe za sve veći broj studenata. Paralelno sa tim je u skromnim razmerama otpočelo i formiranje laboratorija za naučni rad i stručno usavršavanje nastavnog osoblja Zavoda.

1948. godina – Zavod za fiziku prelazi pod nadležnost Rektorata Tehničke velike škole koja je osnovana kao samostalna ustanova. U sastavu Tehničke velike škole bili su sledeći fakulteti: Arhitektonski, Građevinski, Elektrotehnički, Rudarski i Tehnološki. Vežbe za fiziku za ove fakultete su objedinjene u Zavodu za fiziku.

Zavod se dalje razvijao kao interfakultetska ustanova, a nastavno i tehničko osoblje Zavoda bilo je razdeljeno na pojedine tehničke fakultete. U tom duhu se pristupilo postupnom definisanju delatnosti Zavoda.

Osnovni zadaci tadašnjeg Zavoda su: koncentracija eksperimentalne nastave fizike svih tehničkih fakulteta u Beogradu; postizanje optimalnih i ekonomičnih uslova za obezbeđivanje i usavršavanje nastave fizike; praćenje razvoja savremene fizike; obezbeđivanje uslova za stručno i naučno usavršavanje osoblja; obezbeđivanje saradnje sa ostalim tehničkim školama i institucijama.

1956. godina – Dolazi do rasformiranja Tehničke velike škole, te je Zavod bio pripojen Mašinskom fakultetu sa istim zadacima.

1959. godina – Zbog tadašnjeg statusa Zavoda javljale su se znatne poteškoće, pa je 1959. godine Zavod prešao pod nadležnost Beogradskog univerziteta.

Odlukom Saveta Beogradskog Univerziteta br. 1056/2 od 14.03.1959. godine, na osnovu člana 121. tačka 6. Zakona o Univerzitetima Zavod postaje međufakultetska ustanova sa nepromenjenim zadacima. Organizacija i zadaci Zavoda su bili detaljno određeni Pravilnikom Zavoda overenim od strane Univerzitetskog saveta broj 930/2 od 09.04.1960. godine.

Zvanični naziv Zavoda od tada je: Zavod za fiziku tehničkih fakulteta Univerziteta u Beogradu.

1966. godina – Da bi se status Zavoda usaglasio sa tada važećim zakonima, kao i da bi se to izvršilo na način koji najviše odgovara zainteresovanim fakultetima, rektor Univerziteta je 11.01.1966. godine sazvao sastanak dekana zainteresovanih fakulteta, i to: Građevinskog, Elektrotehničkog, Mašinskog, Rudarsko-geološkog, Saobraćajnog i Tehnološko-metalurškog fakulteta. Na ovom skupu je odlučeno da se Zavodu dodeli status samostalne međufakultetske ustanove. Reosnivanje Zavoda u duhu ove odluke povereno je Elektrotehničkom fakultetu

Savet tehničkih fakulteta Univerziteta u Beogradu, i to: Savet Građevinskog fakulteta, na sednici održanoj 31. marta 1966. godine, Savet Elektrotehničkog fakulteta, na sednici održanoj 5. aprila 1966. godine, Savet Mašinskog fakulteta, na sednici održanoj 24. juna 1966. godine, Savet Rudarsko-geološkog fakulteta, na sednici održanoj 5. aprila 1966. godine, Savet Saobraćajnog fakuteta, na sednici održanoj 24. juna 1966. godine, i Savet Tehnološko-metalurškog fakulteta, na sednici održanoj 24. marta 1966. godine, doneo je ODLUКU o osnivanju Zavoda za fiziku teničkih fakulteta Univerziteta u Beogradu kao samostalne i samoupravne ustanove sa svojstvom pravnog lica sa sedištem u Beogradu.

Zavod je započeo svoj rad na osnovu odluke Saveta Elektrotehničkog fakulteta br. 1177 od 23.09.1966. godine, preuzevši sva sredstva, prava i obaveze istoimenog Zavoda koji je osnovala Univerzitetska uprava 1959. godine /К 443 – 23.09.1966/.

U skladu sa izmenama i dopunama Zakona o ustanovama, Zavod je postao ustanova od posebnog društvenog značaja 31. decembra 1966. godine.

Zavod je postupno proširivao svoje prostorije podesnim razmenama i zidanjem sopstvenih prostorija. Zavod u to vreme raspolaže sa 4 vežbaonice za studente, 2 naučne laboratorije, laboratorijom za razvoj praktikuma, bibliotekom, radionicom i raznim pomoćnim prostorijama. Vežbaonica je bila opremljena sa oko 400 aparatura za vežbe studenata. Oformljeno je 25 različitih vežbi iz svih oblasti fizike, a za svaku vežbu izrađeno je 14-16 aparatura. Vežbe su se radile individualno (1 do 12 studenata). Ukupan broj studenata koji je u jednoj godini prolazio obuku kursa fizike je između 2000 i 3000.

Izrada skoro svih aparatura i njihovo održavanje vršilo se u sopstvenoj radionici i razvojnoj laboratoriji. Zavod je obezbeđivao aparature i za naučni rad nastavnog osoblja Zavoda, pomagao u izradi diplomskih radova studenata, magistarskih i doktorskih teza. Naučni i stručni radovi članova Zavoda najpre se objavljuju u “Publikacijama Elektrotehničkog fakulteta”, a od 1968. godine Zavod izdaje sopstvene publikacije. Navedene publikacije do 1974. godine izlaze pod nazivom “Radovi Zavoda za fiziku”, a od 1974. godine im je dat širi republički značaj, te publikacije menjaju naziv u “Tehnička fizika” i razmenjuju se sa oko 250 ustanova u svetu.

1970. godina Zavod je u zajednici sa Elektrotehničkim fakultetom osnovao Laboratoriju za spektroskopiju, koja je služila za ispitivanje plazme luka. Iste godine član Zavoda dr Milan Todorović dobija Oktobarsku nagradu za fiziku.

1976. godina Zavod je formirao Laboratoriju za fiziku jonizovanog gasa.

1978. godina Prema Zakonu o udruženom radu, Zavod je 6. decembra referendumom usvojio statut koji je potvrdila Skupština SR Srbije.

1984. godina – Skupština SR Srbije je 12. decembra podržala izmene i dopune Statuta Zavoda za fiziku u vezi uslova za izbor direktora.

1999. godina – U Skladu sa Zakonom o Univerzitetu, Zavod se konstituiše kao zajednička ustanova Fakulteta osnivača dana 22.03.1999. godine, odnosno donošenjem Statuta 17.12.1999. godine. Zavod je registrovan kod Okružnog suda u Beogradu pod brojem 23-00 registarskog uloška pod br. 503 od 24.12.1973. godine.

Od strane Privrednog suda u Beogradu Zavod je registrovan rešenjem FI-10144/99 od 31.05.2000. godine u registarskom ulošku br. 5-04-00, prilogom br. 2, uz navedeno rešenje Suda, osnivači Zavoda su: Elektrotehnički fakultet, Građevinski fakultet, Mašinski fakultet i Tehnološko-metalurški fakultet Univerziteta u Beogradu.

U važećem Statutu iz 2018. godine Zavod se definiše kao međufakultetska ustanova koja posluje kao zajednička ustanova Tehnološko-metalurškog fakulteta, Građevinskog fakulteta, Mašinskog fakulteta i Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, kao fakulteta osnivača Zavoda.