Библиотека Завода за физику

Библиотека Завода за Физику је специјализована, стручна библиотека затвореног типа, намењена научним радницима и сарадницима свих техничких факултета. Њена примарна улога је да задовољава потребе научног, истраживачког стручног, пројектног, али и образовног рада и обезбеди уз поштовање начела библиотечко-информационе делатности коришћење свог књижног фонда. Иако је библиотека затвореног типа, омогућен је приступ и наставном особљу са свих техничких факултета, професорима, асистентима, магистрантима, докторантима и студентима, али и свим грађанима који су заинтересовани за ову литературу.

Данас библиотека Завода располаже са око 15,000 књига, око 250 наслова научних часописа на српском, енглеском, руском и другим страним језицима, са око 3000 годишта, као и са одређеним бројем дипломских, магистарских и докторских радова сарадника Завода.

Структура фонда, који покрива области физике и њој сродних примењених наука, технологије и инжењерства, чини књижни фонд домаћих, страних монографија, уџбеника, приручника, енциклопедија, речника, годишњака, стручне домаће и стране периодике, зборника радова са научних скупова, као и одређен број монографија, уџбеника, чак и један часопис у издању Завода. Због веома смањеног смештајног капацитета библиотека не користи цео фонд. Планским одабиром, формиран је део који се користи према највећим и најчешћим потребама корисника.

Историјат

Библиотека Завода за физику, почела је да се формира одмах после Другог светског рата, а основана је 1947. године. Почетни књижни фонд формиран је из оскудног наслеђа од пре рата и прилозима из приватних библиотека. Интензивнији и живљи научно-истраживачи рад на техничким факултетима иницирао је и одвајање посебних средстава за комплетирање библиотеке највреднијим издањима књига и часописа из области физике.

Завод за физику је основан као међуфакултетска установа, па је и библиотека Завода формирана тако да обједини књижни фонд из области физике и њој сродних научних и техничких дисциплина, намењен свим наставницима и сарадницима свих техничких факултета.

Дугогодишњи руководилац библиотеке Завода за физику био је професор Драгиша Ивановић. Под његовим руководством библиотека је знатно напредовала, тако да је тих година спадала међу три најзначајније библиотеке из области физике у Србији, па и шире. Да би библиотека и организационо могла да испуњава своје задатке, од 1965. године ангажован је стални библиотекар. Први библиотекар у библиотеци Завода за физику техничких факултета била је дипл. фил. Мирослава Борели, до 1980. године.

До 1975. године Завод је набављао годишње око 800 књига и 154 наслова часописа. У погледу набавке часописа Завод је, у то време, претплаћен на значајан број наслова часописа, а још десетак часописа добија путем размене за часопис „Journal of Engineering Physics-Техничка физика”, сопствене едиције Завода.

Библиотека Завода за физику имала је интензивну размену и сарадњу са библиотеком Института за физику и библиотеком Природно-математичког факултета; тих година приликом набавке часописа сачињен је договор о набавци истих, али тако да не долази до дуплирања.

Библиотека Завода за физику престаје са радом 1989. године. Након дугог периода стагнације крајем осамдесетих и током деведесетих година двадесетог века, библиотека поново почиње са радом 12.03.2004. године. Библиотека је регистрована и према решењу број 07-174/2 прикључена Заједници библиотека Универзитета у Београду, тако да јој Универзитетска библиотека „Светозар Марковић” постаје матична библиотека.

Издања Завода за физику

Издавачка делатност се провлачи кроз дугогодишњи рад Завода и може да се подели на два периода.

Први период је од 1961. године до 1985. године, у коме Завод издаје научно истраживачки часопис из области физике под називом „ Радови Завода за физику“, серијска публикација о којој ће бити више речи у чланку „Часопис Завода“. Прво издање Завода, које не припада серијској публикацији је Посебно издање Завода, из 1963. године и представља један од уџбеника професора физике и дугогодишњег сарадника Завода, Гојка Л. Димића, под називом „Прилог методама за одређивање параметара кретања тела мерењем Доплерове фреквенције“. Друго издање, а да није серијска публикација је „Приручник о мерним јединицама и мерилима“ професора физике и дугогодишњег сарадника Завода, Животија Тополца, из 1971. године.

Други период је од 2004. године до данас, у коме Завод издаје седам књига, два уџбеника, две стручне монографије и једну научну монографију, све из физике и њој сродних научно техничких дисциплина.

Драган Станковић, Предраг Осмокровић, Практикум лабораторијских вежби из физике, ИСБН 86-906199-0-9, 2004.

Милеса Срећковић, Предраг Осмокровић, Љубица Kонстантиновић, Владимир Арсоски, Изабране примене ласера у медицини и интеракција ласера са биоматеријалом, ИСБН 978-86-906199-2-4, 2010.

Драган Kовачевић, Драган Станковић, Предраг Осмокровић, Мерење силе и напрезања тензометарским тракама, ИСБН 978-86-906199-4-8, 2011.

Гвозден Илић, Предраг Осмокровић, Драган Станковић, Примењена магнетика: манетне направе и мерне методе, ИСБН 978-86-906199-5-5, 2012.

Зоран Рајовић, Kовиљка Станковић, Милош Вујисић, Един Долићанин, Флеш меморије: принципи рада, примене, радијациона отпорност, ИСБН 978-86-906199-6-2, 2013.

Kовиљка Станковић, Драган Станковић, Предраг Осмокровић, Лабораторијске вежбе из физике, ИСБН 978-86-906199-7-9, 2014.

Ненад Kарталовић, Kовиљка Станковић, Невена Зђеларевић, Иван Kнежевић, Радијациона компатибилност електротехничких компоненти и уређаја, ИСБН 978-86-906199-8-6, 2016.

Саша Ђекић, Александар Kовачевић, Драган Брајовић, Предраг Осмокровић, Мерење диелектричних особина: статичка организација и изражавање мерне несигурности, ИСБН 978-86-906199-9-3, 2016.

Ненад Kарталовић, Драган Kовачевић, Мерење импулсног одзива гасом изолованих система, ИСБН 978-86-920045-0-6, 2016.

Драган Брајовић, Зоран Лазаревић, Kвалитет електричне енергије: утицај електротермичких уређаја на електричну мрежу, ИСБН 978-86-920045-1-3, 2016.

Публикације Завода за физику

Завод за физику је започео са издавањем научно-истраживачког часописа из области физике од 1961. године, са првобитним насловом „Радови Завода за физику”. Из ове области, у бившој Југославији тада је излазио још само часопис „Физика” у Загребу.

Оснивач часописа је професор Властимир Вучић, као један од оснивача и дугогодишњи директор Завода. Под његовим руководством Завод је израстао у значајну међу-факултетску институцију, која обезбеђује јединствену и савремену наставу лабораторијских вежби за све студенте техничких факултета. У свом саставу Завод је имао и једну научну лабораторију. Иако није регистрован као научна установа, јер за то нису постојали законски услови, Завод помаже развој физике на Београдском Универзитету, помажући научни рад свих својих чланова. Многи научни радови који су објављени у научном часопису Завода, а које су радили чланови Завода су имали материјалну подршку Завода.

Професор Властимир Вучић је био на челу редакцијског одбора часописа почев од првог броја који је изашао 1961. године, па до четрнаестог броја из 1976. године. Часопис је излазио једанпут годишње. Од 1961. године, па до 1965. године, часопис је публикован уз велику подршку Електротехничког факултета.

Од 1961. године, када је публикован први број, па до 1972. године, Завод је издавао часопис као сопствену едицију на српскохрватском језику под насловом „Радови Завода за физику” са међународном шифром ИССН 0522-8557.

Године 1974. (једанаести број) наслов часописа је промењен у „Journal of Engineering Physics-Техничка физика”. Од тада се радови штампају углавном на енглеском језику, али и на другим језицима. На челу редакцијског одбора је Божидар Аничин, а главни уредник је Поп Јорданов. И даље је у питању самостална едиција Завода, сада са новом међународном шифром ИССН 0350-0594, па све до 1984/1985. године када излази двадесет шести број. Тираж часописа је био 1000 примерака, а дистрибуција се одвијала путем размене. Наиме, часопис се шаље на око 220 адреса у земљи и око 700 адреса у иностранству. Kроз ову размене, Завод добија око 10 иностраних часописа.

У часопису се објављују научни радови сарадника Завода, Института за физику, Института „Борис Kидрич” из Београда и из других научних центара бивше Југославије. Постоји и рубрика „Физика данас” где се објављују информације и чланци на нашем језику о настави, наставним средствима и проблемима физике.

Од 1991. године, тачно тридесет година од изласка првог броја и дугогодишње успешне сарадње, часопис наставља да издаје Електротехнички факултет као своју едицију под називом „Publications of the Faculty of Electrical Engineering. Series, Engineering physics”, са новом међународном шифром ИССН 0354-0162. Главни уредник часописа био је професор Божидар Станић.